Meno a priezvisko: Gabriela Gubová Červená
Predmet: dejepis
Ročník: 7-1
Názov témy: Európa a Stredomorie 15 – 18. st.
Vyučovacia jednotka:Veľké zemepisné objavy
Ciele hodiny:uvedomiť si význam zámorských objavov, vysvetliť ich príčiny a dôsledky
Výsledky hodiny:žiaci si osvojili problematiku zámorských objavov, pochopili príčiny a dôsledky objavov, uvedomili si ich význam pre spoločnosť a svet
Tvar práce: frontálne
Spôsob práce: monológ, dialóg
Vyučovacie prostriedky:učebnica, mapa, prezentácia
Korelácia:zemepis, fyzika
Aktivity učiteľa: organizuje priebeh hodiny, vysvetľuje nové učivo
Aktivity žiaka:aktívne sa zapája do vyučovacieho procesu, otázkami a postrehmi zo súčasného života
Literatúra pre žiaka: encyklopédie- dejiny sveta, Dávne civilizácie, Objavovanie severnej Ameriky, Objavovanie južnej Ameriky
Priebeh hodiny:
Úvod:Oboznamuje žiakov o novom učive a zároveň so žiakmi zopakuje učivo z predchádzajúcej hodiny- názor cirkvi a vedcov na Zem, nevyhnutnosť technických vynálezov pre plavby.
Hlavná časť:Učiteľ vysvetľuje žiakom nové učivo za pomoci vopred prichystanej prezentácie. Používa aj mapu, na ktorej im ukazuje plavbu jednotlivých moreplavcov. Potom si spoločne urobia tabuľku moreplavcov a ich objavov.
rok |
moreplavec |
štát |
objav |
poznámky |
1487/88 |
Bartolomeo Diaz |
Portugal |
Mys Dobrej Nádeje |
|
1497/98 |
Vasco da Gama |
Portugal |
Calicut - India |
|
1492 |
Kristofer Kulumbus |
Španielsko |
San Salvador,Kuba, Haiti, |
3 lode- Santa Maria, Pinta, Nina |
1498/99 1501/1502 |
Amerigo Vespucci |
Portugal |
Pobrežie Brazílie- |
Pochopil, že ide o nový kontinent- pomenovaný Amerikou v 17. st. |
1513 |
Vasco Nunez de Balboa |
Portugal |
Tichý oceán, Panamský priesmyk |
|
1519-1521 |
Fernão Magalhães |
Španielsko |
Cesta okolo sveta, Ohňová zem, Filipíny |
5 lodí a 250 námorníkov Návrat 1 lodi a 18 námorníkov |
1497. |
John Cabot |
Anglicko |
Pobrežie severnej Ameriky,Newfoundland |
|
1534 |
Jacques Cartier
|
Francúzsko |
Grónsko, Kanada, Quebec
|
Francúzsky jazyk |
1533 |
Francisco Pizarro. |
Španielsko |
Ríša Inkov- Cusco |
|
1519-1522 |
Hernán Cortéz |
Španielsko |
Ríša Aztékov-Tenochtitlán |
|
1642 |
Tasman |
Holandsko |
Austrália, Nový Zeland |
Tasmánia |
1769-1770 |
James Cook |
Anglicko |
Nový Zeland a juhozápadné pobrežie Austrálie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Štandardy:
IS. 1.1.5. vie určiť, ktorému historickému obdobiu patria dôležité roky z minulosti IS. 1.1.6. rozpoznáva význam základných pojmov z dejín civilizácie IS. 1.1.8.menuje základné javy vo všeobecných dejinách IS. 1.1.9. vie, na ktorom území sa uskutočnili najdôležitejšie javy a udalosti z národných a všeobecných dejín IS. 1.2.1..rozozná na základe charakteristických historických prameňov ( písaných, obrázkových, hmotných), o ktorý historický jav, udalosť a osobnosť ide IS. 1.2.3.rozozná jednoduché a charakteristické historické informácie podané v tvare obrázku IS. 1.2.4.. vie prečítať jednoduché a charakteristické historické informácie dané v podobe mapy s legendou
|
IS. 2.1.2. rozpoznáva, že jestvuje spätosť národných, regionálnych a svetových dejín IS. 2.1.6.vie a rozumie príčiny a dôsledky historických medzníkov vo všeobecných dejinách IS. 2.2.1.vie uzavrieť o akej udalosti, fenoméne a osobnosti je slovo na základe obsahu písaného historického prameňa IS. 2.2.5.uvedomuje si, že jestvuje zaujatosť v jednotlivých hodnoteniach historických osobností, udalostí, javov |
IS. 3.1.2.vie vysvetliť špecifiká dôležitých historických pojmov a použiť ich v zodpovedajúcom historickom kontexte IS. 3.1.5. rozumie, ako sú späté javy z minulosti so súčasnosťou IS. 3.1.6.vie uzavrieť, prečo sa udiali niektoré historické udalosti a aké sú dôsledky dôležitých historických udalostí IS. 3.2.1.vie vykonať výber historických prameňov
|
Záver:Žiakov rozdelí do skupín a zadá im domácu úlohu. Žiaci majú podrobnejšie preskúmať život jednotlivých moreplavcov, tiež kultúru a spôsob života domorodých národov Ameriky- Mayov, Aztékov a Inkov. Žiaci si domácu úlohu prichystajú pre budúcu hodinu, na ktorej sa budú znova venovať zámorským objavom. Na ďalšej hodine potom spoločne zhodnotia pozitívne a negatívne dôsledky objavov.