Písomná príprava na vyučovaciu hodinu slovenského jazyka v 1.ročníku |
|||||||||||||
Všeobecné údaje: |
|||||||||||||
Základná škola 15. októbra v Pivnici |
|||||||||||||
Trieda: |
1.1 |
||||||||||||
Učiteľka: |
Drahuška Sičová |
||||||||||||
Metodické údaje: |
|||||||||||||
Poradové číslo vyučovacej hodiny: |
137. |
Dátum realizácie: |
|||||||||||
Vyučovacia téma: |
Literatúra |
||||||||||||
Obsah vyučovacej jednotky: |
Text: Žalobaba |
||||||||||||
Typ vyučovacej hodiny: |
Upevňovanie |
||||||||||||
Ciele a úlohy:
|
Získavajú zručnosť správne a plynne čítať Postupné uvedomovanie si zážitkov a porozumenie literárnych textov
|
||||||||||||
Vzdelávacie štandardy: |
0.1.2. používa základné formy spoločenského styku 2.2.1. plynule číta text uctievajúc intonáciu vety/verša, správne učuje v texte pauzu, prihliada na melódiu vety; pozná vlastnosti a druhy hlások (samohlásky – krátke a dlhé, y/i, ä; spoluhlásky, dvojhlásky); správne vyslovuje a píše predložky s/so, z/zo 1.2.2. odpovedá na jednoduché otázky súvisiace s textom, vyhľadáva informácie zvýraznené v jednej vete, odseku alebo v jednoduchej tabuľke (kto, čo, kde, kedy, koľko a pod.) 1.5.1. líši poéziu, prózu a drámu
|
||||||||||||
Tvary práce: |
frontálny, skupinový, individuálny |
||||||||||||
Vyučovacie metódy: |
verbálno-textuálna, metóda hry, ilustračná |
||||||||||||
Vyučovacie prostriedky: |
kartičky červené a žlté, lístok – dešifrovačka, Studnička str. 14 a 15, ilustračný lístok, kartičky so slabikami, zošit |
||||||||||||
Technické pomôcky: |
data projektor + počítač, tabule |
||||||||||||
Kolerácia: |
Občianska výchova, výtvarná kultúra, od hračky k počítaču |
||||||||||||
Návrh aktivít a priebeh vyučovacej hodiny: |
Úvodná časť: |
Úvodna aktivita: Dešifrovačka rozdeliť žiakov do dvoch skupín /červená a žltá/ vysvetliť žiakom pravidlá hry: za pomoci tabuľky so znakmi a písmenami vylúštiť dešifrovačku (Príloha číslo 1) vyhlásenie víťazaa vytýčenie riešenia dešifrovačky: ŽALOBABA Rozpamätať žiakov na text Dušana Radovića: Žalobaba krátko o autorovi (žalobaba = tužibaba) že je napísaný v tvare divadelnej hry osoby, ktoré vystupujú kde sa odohráva príbeh
Čítanie textu za pomoci data-projektora po úlohách tvorenie skupín (3 žiaci): Dávid vyvoláva žiakov zadeliť masku každému žiakovi v skupine (maska učiteľky, chlapca, žalobaby) a obsadiť miesto skadiaľ budú čítať text prezentovaný za pomoci data projektora (PPP – v prílohe CD) prvá trojica prečíta polovicu a druhá trojica tiež polovicu (celý text sa zopakuje 2x, tak sa vystriedajú všetci žiaci) Práca s ilustračným lístkom (Príloha číslo 2) dozorný žiak rozdelí ilustračné lístky dávanie žiakomnávody na vypracovanie úlohy žiaci samostatnevypracujú úlohu skontrolovať správnosť vypracovaných úloch za pomoci data projektora lepenie lístkov do žiackych zošitov
Záverečná aktivita: Kartičková hra rozdeliť žiakov do dvoch skupín /červená a žltá/ - ako na začiatku hodiny vysvetliť žiakom pravidlá hry: z ponúknutých kartičiek, na ktorých sú slabiky ( ŽA, LO, DE, DO – príloha číslo 3) majú vytvoriť slovo vyhlásenie víťaza a vytýčenie riešenia hry: ŽALODEDO
Domáca úloha: Vyučovací lístok (Príloha číslo 4) Vysvetlenie domácej úlohy |
|||||||||||
Hlavná časť: |
|||||||||||||
Záverečná časť: |
|||||||||||||
Pripomienky: |
Ø Individualizácia M.M.:Pomoc pri čítaní. Pomoc pri zoraďovaní ilustračných lístkov. Ø IVP D.M.:Cvičenia späté so žltou a červenou farbou. Pomenovanie osôb, ktoré vystupujú v texte /typu: Je to učiteľka?, Je to chlapec?.../ Zapojovať ho vtedy, keď je možnosť odpovede Áno/Nie. Vyvoláva žiakov pri tvorení skupín (3 žiaci). Ø Voľný čas na vyučovacej hodine: Žiaci môžu improvizovať/vymyslieť divadielko. |